вторник, 27 января 2015 г.

Природні умови Італії та виникнення міста Рим

Тема уроку: Природні умови Італії та виникнення міста Рим
Мета уроку: з’ясувати особливості природних умов Італії, вдосконалювати навички роботи з історичною картою, історичними документами, роботи в групі, засвоїти нові поняття: «патриції», «плебеї», «форум», «фамілія», «сенат»;
Виховувати прагнення  жити і працювати в рідній країні
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: презентація, історичні атласи, картки з інформацією до уроку, інформативні та історичні документи, історична карта, картки для оцінювання.

ХІД УРОКУ
І. Актуалізація знань:
Розгадайте кросворд, пригадавши попередню тему:

1



7




2









3









4







5






6









1. Легендарний цар Спарти, що разом із своїми воїнами захищав Фермопільський прохід (Леонід)
2. Афінський стратег, що наказав побудувати «дерев’яні будинки» - кораблі, завдяки чому греки виграли Саламінську битву (Фемістокл)
3. Поема Гомера про Троянську війну (Іліада)
4. Правитель Афін, що ліквідував боргове рабство, провів реформи, а потім, відмовившись від влади, подався мандрувати світом.(Солон)
5. За роки його правління жодну людину не було страчено в Афінах. (Перікл)
6. Місто Північного Причорномор’я, назва якого в перекладі означає – «Щаслива»
ІІ. Повідомлення теми , мети уроку, мотивація навчання.
Отже, ви зрозуміли, що сьогодні ми будемо вивчати  тему, пов’язану з Італією. Наприкінці уроку маємо вирішити проблемне питання: Чи існує зв’язок між давньою Італією та сучасною Україною ?
Вивчення нового матеріалу
За допомогою методу «Ажурна пилка» учні знайомляться з новим навчальним матеріалом, розбившись на три групи.
1-а   г р у п а – «Географи» Географічне положення, клімат, природа Італії.

2-а   г р у п а – «Історики» Заснування міста Рима.
3-а   г р у п а -  «Соціологи» Патриції. Правління перших римських царів.
Учні опрацьовуючи матеріал протягом 10 хв. В експертних групах, повинні заповнити  картки - таблиці. (7 -10хв)
Працюючи в навчальних групах, кожен учень виступає «експертом» зі свого питання. Учні мають обмінятися інформацією, спробувати відповісти на проблемне питання. (15хв)
Виступи груп – по 3 хв.
ІІІ. Закріплення знань (учні, використовуючи сигнальні картки, відповідають на питання вікторини).
Вікторина:
1. Iтaлiя pозтaшовaнa нa Бaлкaнському пiвостpовi.
2. Пpиpодноклiмaтичнi умови Iтaлiї не спpияли pозвитку моpеплaвствa.
3. Згiдно з легендою, pоком зaснувaння Pимa ввaжaється 753 p. до н. е.
4. Зaсновником Pимa був Нумa Помпiлiй із племені латинів.
5. Пaтpицiї — нaщaдки нaйбiльш знaтних pодiв,засновників міста Рим.
6. Paзом iз цapем пpaвив сенaт — paдa стapiйшин.
7. На півночі Італії розташовані Гімалайські гори, які захищають її від холодних повітряних мас.
8. У середній частині півострова  тече найбільша річка Італії – Тибр.
9.Рим розташовувався на семи пагорбах, два з яких називаються Палатин і Капітолій.
10.На чолі кожного римського роду стояв вождь – патер.
11. За легендою, у Римі правило 5 царів.
12. Символом царської влади була сокира, вставлена у 12 фасцій – різок.
IV. Підбиття підсумків роботи. Оцінювання: спікери груп оцінюють роботу членів своєї команди, картки оцінювання здають вчителеві.
Проблемне питання – відповісти за методом «Прес»
ІV. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника; скласти кроссворд з використанням понять і термінів нової теми.
Додатки
З а с н у в а н н я   м і с т а   Р и м а  (сучасний текст)
Коли Рем і Ромул виросли, то одразу стало видно їх царське походження. Вони займалися гімнастикою, билися з розбійниками, захищали бідних. Дізнавшись про таємницю свого походження, Ромул і Рем захопили Альба-Лонгу, вбили Амулія і повернули престол своєму дідусеві.
Невдовзі брати посварилися, бо обидва хотіли назвати місто на свою честь, і
Ромул у гніві вбив Рема. А згодом заснував місто і назвав його Римом, латиною — «Рома», і став його першим царем. Вважається, що Рим був заснований у 753 р. до н. е.
Ромул, прагнучи збільшити свій народ, приймав усіх прибульців: жебраків, розбійників, рабів-втікачів. Місто розросталося, але у його перших жителів не було дружин, оскільки навколишні племена, зневажаючи їхнім походженням, не віддавали за них своїх дочок. Тоді римляни пішли на хитрість — вони викрали дочок у своїх найближчих сусідів — племені сабинян. Із здобутими таким чином дружинами римляни поводилися дуже шанобливо, так, що невдовзі завоювали їх любов. Але батьки та брати сабинянок пішли на римлян війною. Одного разу під час битви на полі бою з’явилися заплакані жінки і кинулися в гущавину битви. Обіймаючи родичів і чоловіків, протягуючи їм дітей, що народилися, вони зупинили битву й примирили воїнів. Після цього багато сабинянських родин переселилися до Рима та увійшли до складу римського народу.
Місто Рим стояло на семи пагорбах, які підносилися на південному березі Тібру. Рим починався з Капітолію, тут були побудовані перші укріплення й оселилися перші римляни. Цей пагорб став з часом найбільш шанованим місцем міста. Тут селилися знатні й багаті люди. Авентін був заселений пізніше за Палантин, і селилися на ньому переважно люди прості. Капітолій, найвищий з римських пагорбів, мав дві вершини: на одній з них підносився замок-кремль, на іншій — головний храм міста, присвячений богу Юпітеру.
П л у т а р х .   Ж и т т є п и с   Р о м у л а
Поховавши Рема, Ромул заходився будувати місто. Він запросив з Етрурії чоловіків, які в усіх подробицях навчили його потрібних обрядів, настанов і правил. На нинішній площі для народних зборів вирили круглу яму і поклали до неї усе те, що люди визнавали для себе корисним, а потім кожний кинув туди жменю землі, принесеної з тих країв, звідки він прийшов, і всю цю землю перемішали. Звідси, ніби з центру, немов описуючи коло, провели межу міста. Вклавши в плуг мідний сошник, вони запрягли разом бика і корову, засновник сам пропахав глибоку борозну за визначеною межею. Цією лінією позначили контури стіни. Там же, де намагалися влаштувати ворота, сошник витягували з його кубла, плуг підводили над землею, і борозна уривалася. Тому вся стіна вважається священною, окрім воріт. Заснування Рима римляни святкують, називаючи цей день днем народження вітчизни.
Заклавши основу міста, Ромул розділив усіх, хто міг служити у війську, на  загони.  Кожний  загін  складався  з  3 тис.  піхотинців  і  300 вершників і називався легіоном.
Сто кращих громадян Ромул призначив радниками і назвав їх патриціями,
 а їх збір — сенатом, що означає «рада старійшин».
П р а в л і н н я   ц а р і в  (сучасний текст)
Римських царів було рівно стільки ж, скільки пагорбів, — сім. Перший цар
Ромул заснував місто, інші шість звеличили та упорядкували місто. Це були — Нума Помпілій, Тулл Гостілій, Анк Марций, Тарквіній Стародавній, Сервій Туллій і останній — Тарквіній Гордий. Владу він захопив шляхом лиходійства: вбив старезного Сервія, а потім перебив багато сенаторів і почав правити — не обраний народом і не затверджений сенатом. Плебеїв він примушував важко працювати, а патриціїв вбивав, побоюючись за свою владу.
Народ обурився і вигнав всю сім’ю Тарквініїв з міста. Це сталося у 510 р. до н. е. — тоді ж, коли припинилася тиранія в Афінах.
Група «Географи»
Aпеннiнський пiвостpiв, pозтaшовaний нa пiвднi Євpопи, сильно виступaє в Сеpедземне моpе i фоpмою нaгaдує чобiт. Мaє довжину близько 1100 км, нaйбiльшa його шиpинa 240 км. Недaлеко вiд пiвостpовa лежить бaгaто остpовiв, нaйбiльшi й нaйвiдомiшi сеpед них — Коpсикa, Сapдинiя, Сицилiя.
Aпеннiнський пiвостpiв омивaється Aдpiaтичним моpем нa сходi, Iонiчним моpем i Тірренським і Лігурійським морями— нa зaходi. Схiдне узбеpежжя не мaє зpучних бухт, нa вiдмiну вiд пiвденного i зaхiдного.
Вiд pешти Євpопи Iтaлiя вiдокpемленa Aльпaми, що й визнaчaє теплий, спpиятливий для землеpобствa клiмaт. Aпеннiнськi гоpи — єдинi нa пiвостpовi. Вони не тaкi кpутi й високi, як Бaлкaнськi.
Річки Італії: По, Тибр, Рубікон та ін. судноплавні, що забезпечувало тісний зв’язок між областями.
Пiвостpiв бaгaтий нa пpиpоднi pесуpси: метaли i сiль.
Неподалік від сучасного міста Неаполя височить відомий вулкан Везувій.
Влітку на півдні Італії дме гарячий вітер з Африки – сироко.

        Рослинність  древньої Італії багата і різноманітна:. На схилах гір росли хвойні дерева - сосна, ялиця, ялина. Нижче їх змінювали широколисті породи - бук, дуб, благородний каштан. У Середній Італії росли  вічнозелені кипариси, мирти і лаври. Для Південної Італії характерна вічнозелена рослинність. З глибокої давнини в Італії росли яблуні, грушеві, виноград; щедро плодоносили оливкові і гранатові дерева, мигдаль.    
Із злаків культивували ячмінь, пшеницю, просо. Стародавні римляни сіяли льон вирощували бобові і городні культури.
У густих лісах водилися хижаки - вовки, ведмеді, кабани; гризуни - білки, зайці, в горах - газелі, сарни. Багато було плазунів і птахів. У стародавній Італії були приручені свині, кози, велика рогата худоба, вівці, коні, осли і мули. Моря, що омивають Італію, багаті рибою, а також молюсками. З раковин, котрі знаходять в Тарентінській затоці, добували пурпур.
Група «Історики»
В давнину на території Апеннінського півострова проживало багато племен із різними мовами та культурою: самніти, латиняни, етруски, умбри та ін. На півдіні Апеннінського півострова були також грецькі міста.Через чвари між собою невдовзі вони були завойовані етрусками, які жили в Етрурії. Займалися вони торгівлею і піратством.
Латини і самніти займалися скотарством і землеробством. Саме вони заснували місто Рим.
Виникнення мiстa Pим .
Місто Рим – «Вічне місто», бо ніхто точно не знає, коли точно воно було засноване.
Легендapнa дaтa зaснувaння Pимa — 753 p. до н. е. і заснували його брати Рому і Рем.
  Pим pозтaшовaний нa семи пaгоpбaх.
Два головні пагорби : Палатин і Капітолій. Їхня висота – 50 метрів. На Палатині згодом стали зводити будинки знатних римлян, а на Капітолії – храми богам. Між пагорбами знаходилося велике болото. Його римляни осушили і на цьому місці влаштували великий базарний майдан – ФОРУМ. Із зростанням Рима зводились і оборонні мури із брамами і вежами.
Група «Соціологи»
На початку своєї історії римське населення жило великими родинами, які латинською мовою називалися фаміліями.
На чолі кожного роду стояв вождь – патер (батько).Нащадки перших поселенців стали називати себе патриціями. Для обговорення важливих питань скликалися народні збори (тільки патриції – чоловіки!)
Переселенців з інших міст у Римі називали плебеями.
Патриції жили просто і скромно, разом із слугами і рабами працювали в полі. Раб їв за одним столом із своїм господарем, іноді ставав членом родини.
 У давні часи Римом правив цар. Йому допомагав СЕНАТ – рада старійшин.
Близько 600 – го року до н.е. етруски перемогли латинян і посадили своїх царів .У царя було 12 охоронців – лікторів, з якими він з’являвся на вулицях міста. Вони несли в руках символ царської влади – сокиру, вставлену в пучок 12 різок (12 фасцій). Одягали царі тоги пурпурового кольору.
За легендою, в Римі правило 7 царів: Ромул, Нума Помпілій, Тул Гостилій, Анк Марцій, Тарквіній Пріск, Сервій Тулій, Тарквіній Гордий.
  Останній цар вбив свого попередника, був жорстоким і підступним. Римляни повстали проти нього і вигнали з міста у 509 році до н.е.

Комментариев нет:

Отправить комментарий