вторник, 13 января 2015 г.

Виникнення козацтва. Запорозька Січ.

Тема: Виникнення козацтва. Запорозька Січ.
Мета: висвітлити причини та процес виникнення українського козацтва, показати місце козацтва в господарській колонізації Дикого Поля; розглянути козацтво як явище світової історії;
-         розвивати вміння аналізувати історичні явища та події, давати їм самостійну оцінку, робити висновки;
-         формувати навички критичного мислення;
-         виховувати повагу до історичного минулого українського козацтва.
Тип уроку : засвоєння нових знань

Обладнання: портрет Дмитра Вишневецького, історична карта «Українські землі в ХV- другій половині ХVІ ст..», картки, презентація «Виникнення козацтва», козацький марш.
Хід уроку:
І. Організація класу. Актуалізація знань учнів з даної теми (Виклик)
Звучить марш, після якого учні мають відповісти на питання:

як ви гадаєте, яку тему будемо вивчати сьогодні на уроці? (запис теми в зошити)
хто такі козаки? Що ви про них знаєте?
Попрацюйте в парах, запишіть одну – дві відповіді.
Учні відповідають по черзі, не повторюючи відповіді.  Вчитель найважливіші із них записує на дошці.
Опрацювавши тему, ми маємо відповісти на питання:  "Чи стало козацтво силою, що боронила українство від ворогів, захищала  православ’я ?"
Причини виникнення козацтва:
Зробіть припущення щодо причин виникнення козацтва.
посилення соціального гніту;
посилення національного гніту;
наявність вільних земель – Дикого поля;
прагнення захистити південні території від нападів кримських татар;
Де виникали козацькі укріплення?
Демонстрація відеофільму «Історія українських земель»
ІІ. Основна частина.  Робота в малих групах:
1 група: Запорозька козацька республіка
2 група: Січ – фортеця
3 група: Зброя і скарбниця
4. Суднобудування на Січі;
5. Віра і церква
Робота в групах займає приблизно 10 хвилин. Після того виступає експерт від кожної групи, зачитує класу своє завдання і дає відповіді на поставлені запитання до нього. Учні, з якими він працював, уточнюють і доповнюють відповіді. Учитель коригує роботу за допомогою «тонких» і «товстих» запитань.

«Тонкі» запитання»     «Товсті запитання» 

   Де виникла перша укріплена фортеця? Коли?
Хто був її засновником?
Кому належала найвища влада?
Якою зброєю володіли козаки?
Де зберігали скарбницю?    
Як називалися кораблі?
 Що таке клейноди?                                                                    

Чому виникло козацтво?
Як по іншому називають Дике Поле?
Поясніть назву - Запорозька Січ?
Яку роботу виконував джура?
Чому шаблю називали «сестрицею?»
У чому перевага «чайок» над  галерами?              Чи були козаки віруючими людьми?

Після того, як виступили представники груп, іде колективне обговорення здобутої інформації.
 2. Складання кластеру до слова КОЗАК:
 ІІІ. Рефлексія.
3. Робота із прислів’ями та приказками: учні отримують прислів’я і приказки, обговорюють їх в парах, з’ясовують зміст, після чого один учень зачитує і пояснює.
Не той козак, що за водою пливе, а той, що проти води!
Козача потилиця панам ляхам не хилиться.
Козак із пригорщі нап'ється, а з долоні пообіда.
Береженого бог береже, а козака шабля стереже.
Де козак, там і слава.
Щирий козак ззаду не нападає.
Хто любить піч, тому ворог Січ.
Не той козак, що за водою пливе, а той, що проти води!
Хліб та вода — то козацька їда.
Терпи, козак, отаманом будеш.
Піду на Низ, щоб ніхто голови не гриз.
Січ – Мати, а Великий Луг – Батько.
Сам загибай, а братчика виручай.
У козака життя коротке, а слава вічна.
Легше вовком орати, ніж козаком проти козака воювати.
4.Складання сенкану (спільно із вчителем)
Козак
Мужній, відважний
Воювали, боронили, захищали
Ми нащадки славних козаків
воїн
Скласти сенкан до слова Україна (самостійно)

5. «Переплутані ланцюжки» (поставити     «+» або « - »)
1. Козацтво виникло в середині ХVІ ст..
2. Козак – татарський вершник на коні.
3. Наявність Дикого Поля сприяла появі козацтва.
4. Уходники на території Великого лугу займалися промислами, робили запаси харчів і поверталися додому.
5. Козаки були набожними людьми.
6. Клейноди – аркуші паперу, склеєні клеєм.
7. Булава – символ гетьманської влади.
8. Курені – довгі прямокутні будинки, вкриті очеретом, де жили козаки.
9. Козацькі човни були великими і неманевреними.
10. Фігура – це дерев’яна споруда для передачі сигналу тривоги в степу.
11. Найвищим органом влади на Січі був гетьман.
12. На січовому майдані стояла церква св. Дмитра.

Учні звіряють із записами на дошці, оцінюють себе.

ІV. Підсумок уроку, оцінювання знань учнів.
Домашнє завдання:
1. Опрацювати текст підручника. Відповісти на запитання параграфа.
2. Підготувати повідомлення про життя і побут українських козаків.
3. Написати твір  "Ми- нащадки козаків"

Комментариев нет:

Отправить комментарий